Для вирішення цієї задачі необхідно перетворити формулу 1 в наступну:
(2)
▼ Приклад. За попередніми даними (“пілотажними” дослідженнями) відомо, що відсоток лівшів серед дітей з мовними розладами складає 15%. Треба визначити, скільки випадків необхідно піддати спостереженню, щоб розмір неточності
не перевищував 4%, тобто щоб інтервал дійсного відсотка був у межах від 11% до 19%. При цьому потрібно одержати відповідь з статистичною ймовірністю
= 0,95.
● Рішення. Користуємося формулою 2:
=
Отже, для виконання умов, за яких досягається
= 4% при
= 0,95 треба дослідити 319 дітей з мовними розладами.
■ Зауваження.
1. Варто запам’ятати правило: для зменшення неточності
в 2 рази необхідно збільшувати число спостережень у 4 рази, для зменшення її в 3 рази, треба збільшувати число спостережень у 9 разів і т.д..
2. При малому числі спостережень довірчий інтервал буде досить великим, тобто показники, отримані з малих вибірок, менш достовірні.
3. Малими вибірками вважаються дослідження, при яких P´n<500.